Tipy v okolí
TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI BLÍZKÉHO OKOLÍ
Okolí těrlické vodní nádrže je obklopeno členitou a malebnou Těšínskou pahorkatinou, která návštěvníkům poskytuje turisticky vděčné trasy s mírně zvlněným terénem a s pěknými rozhledy do krajiny. Z Těrlicka je možno putovat po značkách k blízkým Beskydám nebo navštívit nedaleké rekreační středisko Žermanickou přehradu. Mezi nejvýznamnější místní centrum turistického ruchu patří rekreační prostor Těrlické vodní nádrže, která byla uvedena do provozu na řece Stonávce v roce 1962 jako zásobárna užitkové vody na Karvinsku. Přehrada se stala střediskem rozsáhlé vodní rekreace a cestovního ruchu. Podél říčky Stonávky vede zajímavým přírodním prostředím lužního a mokřadního charakteru naučná stezka "Těrlické mokřady". Obcí Těrlicko a kolem Těrlické přehrady prochází hlavní trasa cyklistického okruhu euroregionu Těšínské Slezsko v délce 220 km. Podél západních břehů přehrady je vybudován Těrlický okruh pro závodní motorismus. V obci se nachází řada přírodních, kulturních a historických památek a objektů. Za pěkného počasí je možno z nejrůznějších míst obce Těrlicko obdivovat panoráma nedalekých Beskyd. Nejrozsáhlejší pohled se naskýtá z Babí hory - nejvyššího místa obce (423 m), po jejímž úpatí vede modře značkovaná turistická stezka. Návštěvníkům se nabízí překrásný výhled nejen na Beskydy, ale i na značnou část Těšínského Slezska. Zahlédnout můžeme i nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd Lysou horu (1323 m), dále Travný, Prašivou, Javorový a mnoho jiných vrcholů. Také během provozování vodních sportů na hladině Těrlické přehrady lze pozorovat nejbližší beskydský vrcholek Prašivou (843 m). K úpatí této nepříliš vysoké, ale turisticky velmi zajímavé hory, je možno podnikat i nenáročné cyklistické túry.
zdroj: www.terlicko.cz
Kotulova dřevěnka
Expozice bydlení prezentuje vybavení interiéru a způsob života na přelomu 19. a 20. století ve střední části Těšínského Slezska. V interiérech dřevěnky návštěvníci zhlédnou celou řadu keramických výrobků, pocházejících z místních bludovických hrnčířských dílen. Zděná stodola s chlévem v polozapuštěném sklípku je objektem mnohem mladším než chalupa. V objektu jsou vystavena různá zemědělská nářadí včetně těch, která byla používána v dřívější době.Součástí hospodářství je větrný mlýnek "viatrak". Mlecí zařízení je umístěno v malém prkenném stavení, křídla mlýnku a mechanismus jsou ze železa. Mlecí zařízení sloužilo především ke šrotování obilí a návštěvníci mohou sledovat mlecí zařízení v provozu. Zeleninová zahrádka u dřevěnky prezentuje různé druhy zeleniny pěstované tradičně na Těšínsku. U domu je obnovená studna, ze které se voda čerpá pomocí dlouhého bidla s hákem. U tohoto typu studny není nutný rumpál, jelikož hladina vody ve studni je velmi vysoká.
Larischův zámek
Larischův zámeček je skromné šlechtické sídlo ze začátku 19. století, empírový objekt bývalého zámku. Jádro budovy je o něco starší. V letech 1971 - 72 byla uskutečněna generální oprava celého areálu. Interiér byl přizpůsoben rekreačním účelům, v zámeckém areálu byly postaveny tenisové kurty a účelové zařízení pro vodní sporty.
Larischův letohrádek
Larischův letohrádek byl zbudovaný pravděpodobně v letech 1801 - 1804 hrabětem Larischem ve velké ovocné zahradě jako byt zahradníka a je ojedinělou ukázkou drobné empírové venkovské architektury. Jádro tvoří centrální válcovitá stavba o dvou podlažích, zakrytá plochou nízkou helmou. Na stavbu navazují dvě krátká křídla o jedné místnosti, vzadu pak schodiště vedoucí na poschodí věže. Všechny místnosti jsou zaklenuté a prostorově vyvážené.
Sousoší sv. Jana Nepomuckého
Na rohu zámeckého parku je barokní sousoší sv. Jana Nepomuckého. Na podstavci zdobeném šlechtickými erby s barokním ornamentem stojí na oblacích s andílky postava světce. Plastika je dílem regionálního sochaře a pochází pravděpodobně z roku 1778.
Kostel sv. Vavřince
Kostel sv. Vavřince byl vystavěn na vrchu Kostelci během let 1889 - 1891 stavitelem Johnischem z Těšína. Vysvěcen byl krakovským prelátem knězem Henrykem Matzkem dne 16. srpna 1891 za přítomnosti 10 000 věřících. Každoročně na svátek sv. Vavřince se koná na Kostelci tradiční pouť.Ke kostelu sv. Vavřince se váže vznik legendy o Černé kněžně spadající do 16. století. Pověst vypráví o vdově Kateřině - Sydonii, která se po smrti manžela oblékala jen do černých šatů. Protože měla také černé oči, lidé ji nazvali Černou kněžnou. Podle vyprávění se odjíždějící kněžna propadla na kostelecké skále s povozem do hlubiny země.
Turistické cyklotrasy
Přes obec Těrlicko a kolem Těrlické přehrady vede hlavní trasa cyklistického okruhu Euroregionu Těšínské Slezsko v délce 220 km:
Bohumín - Chalupki, Havířov, Těrlicko, Koňakov, Smilovice, Třinec - Guty, Jablunkov, Bukovec - Jasnowice, Nowa Osada, Wisla, Skoczow, Cieszyn, Kaczyce, Ruptawa, Uchylsko, Bohumín - Chalupki
Naučná stezka Těrlické mokřady
Naučná stezka vede podél meandrů vodního toku Stonávka v horní záchytné nádrži vodního díla Těrlická přehrada zajímavým přírodním prostředím lužního a mokřadního charakteru.Trasa je dlouhá cca 2,5 km a navazuje na modře značenou turistickou trasu Frýdek Místek - Žermanická přehrada - Těrlická přehrada - Český Těšín. Je vedena převážně po vrstevnici na rozhraní mezi hranicí záchytné nádrže vodního díla Těrlická přehrada a přilehlých lesních pozemků. Informační tabule jsou rovnoměrně rozmístěny po celé délce trasy na místech umožňujících výhled na přilehlé vodní a mokřadní plochy a pozorování života na nich. Trasa je přístupná celoročně, v případě déletrvajících dešťů jsou její části zamokřené. Je neprůjezdná pro cyklisty.
Hnojník
Hnojník leží na řece Stonávka. Okolí je lemováno na jižní straně výběžky Beskyd s nejbližším vrcholem Godulou 739 m vysokou. Obec je poprvé připomínaná roku 1305 a je úzce spojena s řadou významných šlechtických rodů, jimž hnojnické panství náleželo. Roku 1736 se stali posledními majiteli hnojnického statku baroni Beessové z Chrostiny, kteří přistavěli k místnímu zámku jednoposchoďovou budovu v barokním stylu a o něco později v první polovině 19. století přebudovali místní zámek do stylu slezského empíru. V současné době nemá zámek využití a postupně i s přilehlým parkem chátrá.Další významnou památkou je jednolodní, původně dřevěný empírový kostel Nanebevzetí Panny Marie s památkově chráněnou ohradní zdí s výklenkovými kaplemi.Hnojník je výchozím bodem pro zajímavé pěší a cyklistické výlety směřující do Beskyd. Přímo v obci je možno si zahrát fotbal, tenis, volejbal, nohejbal.
Archeopark
Archeologická lokalita Chotěbuz-Podobora je jednou z nejvýznamnějších pravěkých a raně středověkých památek Těšínského Slezska. Na říční terase se rozkládalo v minulosti mohutné trojdílné hradiště, pod kterým původně protékala řeka Olše. Hradisko v Podoboře bylo osídleno ve dvou fázích. První byla fáze pravěká, která zabírá období starší doby železné, konkrétně slezsko-platěnickou kulturu (cca 800 – 400 let př. n. l.). Mezi nevýraznější památky tohoto období patří např. korálky ze skelné pasty, železné sekery a jemná tuhovaná keramika. Druhá fáze osídlení spadá do období slovanského. V této době zde postupně vyrostlo mohutné hradisko, které sloužilo jako mocenské a hospodářské centrum, kde pravděpodobně sídlila tehdejší společenská elita. Důkazem toho jsou archeologické nálezy vykopané při dlouholetých výzkumech realizovaných Muzeem Těšínska ve spolupráci s AV ČR v Brně vedených Doc. PhDr. Pavlem Kouřilem, CSc. Jedná se o výbavu jízdních bojovníků jako např. udidlo a ostruhy či zbraně svědčící o násilném zániku hradiska, např. sekery, hroty šípů, nože. Z množství nálezů lze jmenovat také běžné předměty jako byla kosa, nůžky, vědérko apod. Velmi známé je také železné pouto, pravděpodobně používané při obchodu s otroky. O obchodních kontaktech obyvatel hradiska svědčí také nález mince uherského krále Štěpána. Kromě nálezů movitých zde bylo objeveno množství archeologických objektů, které nelze uchovat jinak než dokumentačně. Především to byly pozůstatky fortifikací, sídelních a výrobních objektů jako např. pícky či dokonce kultovní objekt nalezený na prvním předhradí.
http://www.archeopark-chotebuz.cz
Obří akvárium
Lze vidět v obřích akváriích o kapacitě 300 000 litrů vody, kde se nacházejí ryby z našich řek a rybníků, např. kapr, štika, sumec (albín), jeseter, lín, karas, bolen, amur, parmičky, slunka obecná, cejn aj. Kromě těchto 5 obřích akvárií na naší výstavě uvidíte také malá akvária o obsahu 150 až 700 litrů, ve kterých najdete méně známé druhy akvarijních rybek.
Český Těšín
Český Těšín leží pod severními vrcholky Moravskoslezských Beskyd, na statní hranici s Polskem. Od Polského města Cieszyn je oddělen řekou Olší, která v tomto místě tvoří státní hranici.Současná podoba vznikla rozdělením původního Těšína na českou a polskou část. Poprvé je připomínán jako Tescin roku 1155.K nejvýznamnějším památkám města patří novogotický kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova z konce 19. století, evangelický kostel z roku 1932 nebo budova zdejšího gymnázia ze stejného roku. Zajímavostí je švédská kaple, drobná raně barokní stavba v městské části Mosty z konce 17. století.Český Těšín nabízí výborné podmínky pro sportovní vyžití. Z města vede řada značených cyklistických tras, po kterých se můžeme vydat přes hranice do Polska nebo jižně do Beskyd. Městem prochází cyklistická trasa Beskydsko-karpatské magistrály a v blízkosti Těšína prochází dvě dálkové cyklotrasy Cyklistický okruh Euroregionem Těšínské Slezsko a Cyklotrasa Radegast. Západním směrem od města leží dvě přehradní nádrže Těrlicko a Žermanice, které jsou využívány k rekreačním účelům. K nádrži Těrlicko vede z Českého Těšína modrá turistická značka.
Muzeum Těšínska - programově se věnuje bohaté historii, přírodovědě a vlastivědě české části Těšínského Slezska,
Regionální informační centrum při Muzeu Těšínska - Hlavní Třída 15, 737 01 Český Těšín - tel:558 711 866, fax:558 761 223,
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Web: www.muzeumct.cz
Vodní nádrž Žermanice
Vodní nádrž Žermanice byla postavena na řece Lučině v roce 1959. Vodní plocha zaujímá rozlohu 248 ha, největší hloubka je kolem 25 m. Betonová přehradní hráz je v koruně dlouhá 502 m a dosahuje výšky 32 m.Při stavbě přehrady vznikla na rozloze 1,95 ha přírodní památka - opuštěný a částečně zatopený Žermanický lom se vzácnou flórou a faunou.Účelem vodního díla Žermanice je zásobárna užitkové vody pro zdejší průmysl, dále pak nalepšování průtoků v toku pod přehradou a výroba elektrické energie. Nádrž a její okolí je hodně využívaná k rekreaci, ke koupání, vodním sportům a rybaření. Má příznivé podmínky i pro windsurfing a jachting.Kolem Žermanické přehrady a v blízkém vede několik značených turistických a cykloturistických tras. V Horních Domaslavicích je vyznačená naučná stezka po místních zajímavostech.